Zooloogiahuvilisel, kuid miks mitte ka Eesti teadusajaloost huvitujal, on põhjust rõõmustada, sest eestikeelsena ilmus Lee Alan Dugatkini ja Ljudmila Truti raamat „Kuidas kodustada rebast (ja luua vähehaaval koera)“.
Et mitte sisu ümber jutustada, panen kirja enda esmased teadmised, mida Siberis toimunud rebaste kodustamise uuringutest olen lugenud teaduskirjandusest, kuulnud või näinud internetiavarustes. Lühidalt öeldes piirduvad mu teadmised suuresti sellega, et kunagi hakati uurima kas, kuidas ja kui kiiresti saab metsikust rebasest pigem kodu- kui metsloom. Mäletan, et metsikust eellasest taltsaks kodurebaseks muutumine oli üllatavalt kiire, kõik toimus loetud põlvkondade jooksul. Nüüd saan teadmisi värskendada, sest „Kuidas kodustada rebast“ räägib loo, mille telgitagustest ei teata ilmselt liiga palju.
Miks peaks eestlast huvitama kunagised Siberis toimunud teadusuuringud? Ega peagi, kuid zooloogiahuviline võiks teada, et Eestil on uuringutega seos, sest just siin tekkisid ideed, mis realiseerusid Siberis. Raamatu tagakaanel on kirjas: „Rebaste kodustamise eksperimendi idee pärineb muu hulgas Eestist ja on mõjutanud märkimisväärselt teaduslikku arusaama loomade kodustamisest. Kodustamist uurivate teadlaste peamisi eesmärke on olnud lisaks kodustamisprotsessile mõista selle rolli inimühiskonna kujunemisele läbi aegade.“
Raamatu esimesed read on sobilikud spioonipõnevikule, mis algab külma sõja ajal: „Ühel 1952. aasta sügisesel pärastlõunal astus tumedat ülikonda ja lipsu kandev kolmekümne viie aastane Dmitri Beljajev Moskvast Läänemere kaldal asuvasse Eesti pealinna Tallinnasse suunduvale öisele rongile. Üle mere jäi Soome, kuid tollal oli Tallinn raudse eesriide taga, mis Euroopa pärast Teist maailmasõda Ida- ja Lääne-Euroopaks jagas.“
Siiski ei ole tegu spioonilooga, kuid põnevust on piisavalt (New York Times väidab, et lugu on osalt teadus, osalt vene muinasjutt ja osalt põnevusromaan). Seega julgen seda raamatut soovitada silmaringi laiendamiseks kõigile, kes huvituvad loomadest, loodusest või teadusest.